Faculty Emeriti

E. John B. Allen, History

Virginia M. Barry, Education; 1985 Distinguished Teaching Award

William R. Benoit, Business; 2006 Distinguished Graduate Teaching Award in Business

Arthur R. Bourgeois, Physical Education

A. Robin Bowers, English

Bonnie W. Breen-Wagner1, English

Carol A. Briggs, Physical Education

Charles E. Brown, Computer Science

Paul M. Buck, Accounting

Enid R. Burrows, Mathematics

Richard M. Chisholm, English

Peng-Khuan Chong, Political Science; 1988 Distinguished Teaching Award

Richard L. Church, Jr., Business

Gerard J. Corcoran1, Music

L. Michael Couvillion, Economics; 2000 Distinguished Graduate Teaching Award in Business

Lawrence K. Cushman, Science

Anindya Datta, Economics; 1990 Distinguished Teaching Award

Alan H. Davis, Sr., Chemistry

Dorothy M. Diehl, Health and Physical Education

John T. Downs, Art

Paul L. Estes, Mathematics

Richard C. Evans, Mathematics; 1992 Distinguished Teaching Award

Keith R. Ferland, Mathematics

Michael L. Fischler1, Education; 2004 Distinguished Graduate Teaching Award in Education

Wavell W. Fogleman, Chemistry

James M. Fortune, Studio Art

Katharine G. Fralick, Education

Richard A. Fralick, Botany

Grace M. Fraser, Anthropology

Horst H. Freyhofer, European History

Arthur M. Fried, English

Joel D. Funk, Psychology

Virginia M. Garlitz, Spanish

Stephen H. Gorin, Social Work

William Haust1, Art Education

Robert W. Hayden, Mathematics

Kenneth H. Heuser, Education

Mary-Lou Hinman, English; 1995 Distinguished Teaching Award

Richard W. Hunnewell, Art History; 1994 Distinguished Teaching Award

David L. Kent, Business and Criminal Justice; 2001 Distinguished Graduate Teaching Award in Business

William D. Kietzman, Library and Information Science

James P. Koermer, Meteorology

Russell H. Lord, Jr., English

Gerd E. K. Lutter, Physical Education

Warren E. Mason Jr.1, Business; 2003 Distinguished Graduate Teaching Award in Business

Duncan C. McDougall, Business; 2004 Distinguished Graduate Teaching Award in Business

Mary E. McNeil, Education

George H. Maloof, French

Dominic A. Marocco, Biology

Manuel Marquez-Sterling, History, Medieval Studies; 1991 Distinguished Teaching Award

Scott R. Meyer, Social Work

Byron D. Middlekauff, Geography

James Miller, Education

Robert S. Miller, Education; 1989 Distinguished Teaching Award; 2009 Award for Excellence in Faculty Service

Annette W. Mitchell1, Art

Cynthia D. Moniz, Social Work

Daniel P. Moore, Business

Robert F. Morton, Art

Susan G. Murray, Biology

Kathleen Norris1, Education

Herbert R. Otto, Philosophy

Raymond K. Perkins, Philosophy

Thomas R. Quimby, Recreation

William J. Roberts, Mathematics

Bernadette E. Russek, Mathematics

Mary H. Sanderson, Social Science

Richard E. Sanderson, English

Kurt A. Schroeder, Geography

Paul Shott, Geography

Larry T. Spencer, Biology

Archie H. Steenburgh, Education

Nancy C. Strapko1, Health Education

Alexander J. Susskind, Foreign Language

Robert F. Swift, Music; 1998 Distinguished Teaching Award

William J. Taffe, Computer Science

Millard S. Thomson, Music

Roger D. Tinnell, Spanish

Warren C. Tomkiewicz, Environmental Science and Policy; 2010 Distinguish Teaching Award

Susan B. Tucker, Art

Mark P. Turski1, Environmental Science and Policy

Philip C. Wei, Library and Information Science

Stephen M. Weissman, Computer Education

Eldwin A. Wixson, Mathematics

Stacey G.H. Yap, Sociology

Joseph Zabransky, Jr., Meteorology

Gaynelle Zimmerman, Library and Information Science

Lissa Zinfon, Library and Information Science